Zajímavý interiér, skvělá kuchyně i čerstvě upečený chléb: Restaurace a pekárna Eska v Karlíně

Restauraci Eska najdete v nové budově Forum Karlín, kde mimo jiné, sídlí i nakladatelství a koncertní hala.  

Eska nabízí příjemné prostředí pro rychlý oběd, ale i posezení u skvělého vína s přáteli. Industriální interiér přesně zapadá do atmosféry celé budovy. Eska je moderní, nadčasová a patří ke skvělým přírůstkům rodiny Ambiente. Architektkou prostoru je Tereza Froňková. 


 

Rána jsou lepší s dobrou kávou a čerstvým pečivem z místní pekárny, kterou má na starost šéfpekař Aleš Karpíšek. 

V kuchyni se vaří pouze ze sezonních surovin. Vyzkoušejte skvělou pečenou zeleninu, kvalitní maso a ryby z grilu. Šéfkuchařem se stal Martin Štangl.

Ne, neodcestovali jsme do Švédska. Stále jsme v Praze v restauraci Eska, která by mohla (nejen interiérem) snadno konkurovat severským restauracím a bistrům.

Stoly a barové sezení lákají na výtečný oběd, či kávu a dort. Posezení najdete i na druhém patře. Více informací a denní menu na webuAbout Forum Karlín & Eska restaurant

The heart of the complex is the multifunctional auditorium that is big enough for 3,000 people and suitable for cultural, social or specialist events of all types. The complex also includes the modern media newsroom of the publishing house Economia. Forum Karlín also includes an eight-storey office building that offers 9,500 square metres of office space, complete with large terraces providing splendid views of the surroundings. 

Eska is a restaurant with a bakery that combines the old and the new. Their menu is changing seemingly common ingredients beyond recognition. Eska transfers what can usually be found around us – vegetables from the roots to the leaves, wild herbs and even wood-fire oven baked bread – onto your plate in a modern way. 

Interior was designed by architect Tereza Fronkova. Visit Eska website for daily menu and more informations.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s